Maistinės medžiagos, galinčios padėti moters vaisingumui

Mityba gali būti nevisavertė ir dėl akivaizdžių priežasčių – pavyzdžiui, dažno greitojo maisto vartojimo, ir dėl tam tikros mitybos praktikos, pavyzdžiui, vegetarizmo. Tačiau yra ir mažiau žinomų priežasčių, dėl kurių organizmas negauna reikiamo kiekio jam naudingų medžiagų, nors, atrodytų, stengiamės maitintis sveikai ir įvairiai.
Viena tokių priežasčių – tai prasta maistinė produktų vertė. Pavyzdžiui, norint užtikrinti normalią skydliaukės veiklą, kuri svarbi ir moterų, ir vyrų vaisingumui, reikia seleno, tačiau jo Lietuvos dirvožemyje nėra. Vadinasi, seleno trūksta ir maiste, užaugintame Lietuvoje, ir pašaruose, kuriais šeriami gyvuliai, ir jų mėsoje.
Viena priežasčių, dėl kurių moterys negali pastoti, – policistinis kiaušidžių sindromas, lemiantis mėnesinių ciklo nereguliarumą ar anovuliaciją, vyriškų hormonų vyravimą, policistines kiaušides. Skaičiuojama, kad nuo policistinio kiaušidžių sindromo kenčia 8–13 proc. moterų populiacijos.
Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad maisto medžiaga inozitolis (myo-inozitolis ir d-chiro-inozitolis) dalyvauja keliuose fiziologiniuose procesuose ir yra svarbus policistinių kiaušidžių sindromo valdymui. Taip pat inozitolis yra veiksmingas atkuriant hormonų pusiausvyrą, mažinant atsparumą insulinui ir nutukimo laipsnį.
Cinkas – labai svarbus mineralas, dalyvaujantis įvairiose biocheminėse reakcijose. Cinkas svarbus reguliuojant moters lytinių ląstelių augimą, kokybišką folikulų vystymąsi, kiaušialąstės apvaisinimą ir jau apvaisintos kiaušialąstės apsaugojimą nuo kitų spermatozoidų. Cinkas svarbus ir embriono vystymuisi.
Foliatų svarba planuojat, besilaukiant ir maitinant kūdikį, žinoma jau seniai. Nepaisant to, atlikti tyrimai įrodo, kad nuo ketvirtadalio iki pusės nėščiųjų foliatų trūksta. Todėl planuojant nėštumą ir rūpinantis būsimo kūdikio sveikata rekomenduojama vartoti folio rūgštį jau iš anksto.
Vitaminas D3 yra svarbus kalciui ir fosforui įsisavinti organizme, ląstelių dalijimosi procesui, tinkamai imuninės sistemos veiklai. Skaičiuojama, kad šis vitaminas dalyvauja apie 300 įvairių reakcijų organizme.
Kofermentas Q10 dar vadinamas jaunystės eliksyru, nes padeda išlaikyti energiją, jaunatviškumą, turi didelę įtaką vaisingumui. Ši medžiaga ypač svarbi šiuolaikiniame pasaulyje, kai vis daugiau moterų atideda pastojimą vėlesniam laikui.
Vitaminas E jau seniai pripažintas labai svarbia medžiaga vaisingumui. Vitaminas E – riebaluose tirpstanti medžiaga, svarbi organizmo antioksidacinės sistemos dalis. Šis vitaminas neleidžia vykti lipidų peroksidacijai organizme ir tokiu būdu apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.
Paprastųjų saldymedžių, tikrųjų imbierų nauda aprašyta dar ajurvedoje. Šie augalai pasižymi didele įvairove medžiagų, atliekančių organizme daugybę funkcijų, tarp jų – ir padedančių pagerinti vaisingumą, švelniai reguliuojančių lytinių hormonų pusiausvyrą, apsaugančių ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.