Fertilgen prisidėjo prie
12
Įdomu

Seksualumas yra neabejotinai svarbus poros santykiuose, jis turi įtakos partnerių gyvenimo kokybei ir yra bendresnės žmogaus gerovės dalis. Partneriai, gyvenantys aktyvų intymų gyvenimą, jaučiasi laimingesni ir labiau pasitikintys savimi, o žmonės, išgyvenantys problemų šioje srityje, dažniau skundžiasi prastesne emocine bei protine savijauta. Tad kokie yra natūralūs būdai pagerinti savo libido ir išlaikyti sveiką pusiausvyrą santykiuose ir gyvenime?

Seksualumui įtakos turi daugybė veiksnių

Libido galima apibrėžti kaip seksualinį pajėgumą. Iš lotynų kalbos verčiant libido reiškia „norą“, „geismą“, „aistrą“. Z. Froidas teigė, kad libido yra visų žmogaus veiksmų varomoji jėga. Visų žmonių libido arba seksualumas yra skirtingas ir kintantis, priklausomas nuo aplinkybių.
Seksualinį potraukį gali lemti įvairūs veiksniai, tarp kurių – nerimas, depresija, patirta seksualinė prievarta, išoriniai dirgikliai, partnerių santykiai ir amžius, žalingi įpročiai ir kt.

Seksualinis potraukis gali būti per aukštas ir per žemas. Sunku atskirti, kada vienas ar kitas peržengia ribas. Vertinant per aukštą libido reikia atkreipti dėmesį, ar jis nepradeda daryti įtakos kasdieniam gyvenimui, darbui, sveikatai ir ar neužima didelės dalies jūsų minčių ir veiksmų. Visgi dažniau pasitaiko per žemas libido, kai nejaučiama aistros partneriui, nedomina masturbacija, dėl ko jaučiamas stresas tik didina problemą.

Kokios žemo libido priežastys?

Žemo libido priežastys gali būti įvairios – fiziologinės, hormoninės ar psichologinės. Tarp seksualumą neigiamai veikiančių veiksnių – ligos, vartojami vaistai, žalingi įpročiai. Taip pat išskiriamos ir subtilesnės priežastys, tokios kaip diskomfortas ar skausmas lytinių santykių metu, nepasiekiamas orgazmas, varžymasis dėl savo išvaizdos, neigiamos seksualinės patirtys, nepatenkintos seksualinės fantazijos.
Moterys gali turėti žemą libido nėštumo ar pogimdyminiu laikotarpiu ar menopauzės metu. Frigidiška moteris gali būti mylinti ir rūpestinga partnerė, tačiau lytinis gyvenimas jai neturi jokios reikšmės.

Svarbu pažymėti, kad žemas libido daro įtaką ne tik poros santykiams. Jis blogai veikia asmens savivertę, nuotaiką, energijos lygį, protinę bei emocinę savijautą. Moksliniai tyrimai nurodo, kad 15 procentų vyrų ir 30 procentų moterų patyrė žemą libido kuriame nors gyvenimo etape. 
Kaip pagerinti savo libido natūraliais būdais?

Laimingiausios jaučiasi poros, kurių seksualinio potraukio lygis – panašus. Jeigu vieno iš partnerių seksualumas pradeda mažėti ir tai kelia iššūkių santykiuose, reikėtų kreiptis į specialistus, kurie galėtų patarti, kokias priemones naudoti norint susigrąžinti seksualumą ir aistrą vienas kitam. 

Tarp šių priemonių gali būti sekso terapija, miego kokybės gerinimas, gyvenimo būdo keitimas, atviri pokalbiai su partneriu, padedant psichologui, ir natūralių afrodiziakų, tokių kaip imbiero, kardamono, šokolado (kakavos), peruvinės pipirnės vartojimas.

Kaip prieinamiausi ir veiksmingiausi natūralūs afrodiziakai išskiriami šie augalai:

Peruvinė pipirnė, maca (Lepidium meyenii) auginama Peru kalnynuose. Ši daržovė vienintelė pakelia tokias atšiaurias gamtines sąlygas, todėl sukaupia daug naudingų maistingųjų medžiagų. Maca šaknys daugiau kaip 2000 metų vartojamos kaip afrodiziakas, skatinantis ir vyrų, ir moterų libido ir palaikantis seksualinę sveikatą. Maca veikimas yra ištyrinėtas įvairiose mokslinėse studijose. Šio augalo veikimas pasireiškia per poveikį hormonams. Veikdama testosterono, liuteinizuojančio hormono lygį, maca daro įtaką libido, erekcijai ir seksualinei sveikatai. Be to, maca veikia kaip adaptogenas, mažindamas organizmo reakciją į fizinį, protinį, emocinį stresą. Maca gali padėti ir vaisingumui.
Daržiniai krokai, šafranas (lot. Crocus sativus) auginamas ir vartojamas maistui daugiau kaip 4000 metų. Tai pats brangiausias prieskonis pasaulyje, žinomas ir dėl gydomųjų savybių. Jau gilioje senovėje šafranas buvo vartojamas norint padidinti libido, pakelti nuotaiką, pagerinti protinę veiklą. Šiandien šafrano įtaką seksualiniam potraukiui, vaisingumui, smegenų veiklai įrodo klinikinės studijos. Atlikti tyrimai patvirtina, kad šafranas teigiamai veikia spermos morfologiją, spermatozoidų judrumą, padeda palaikyti normalų vaisingumą. Nustatyta, kad tokį poveikį šafranas turi dėl ypač stipraus antioksidacinio poveikio ir tokių medžiagų kaip karotenoidų krokino, kroketino, šafranino, karoteno, likopeno, zeaksantino. Taip pat šafrane gausu mineralų. Atlikus studijas su vyrais, turinčiais erekcijos sutrikimų dėl antidepresantų vartojimo, nustatyta, kad erekcija pagerėjo vartojantiems šafraną, palyginti su placebo grupe. 

Tikrasis imbieras (lot. Zingiber officinale) tai – daugiametis augalas, kilęs iš Azijos, dabar auginamas ir vartojamas kaip prieskonis visame pasaulyje. Imbiero šaknyje yra daugiau kaip 60 biologiškai aktyvių medžiagų. Jos pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis – kovoja su laisvųjų radikalų neigiamu poveikiu ir taip apsaugo ląsteles. Imbieras turi poveikį ir testosterono gamybai, todėl gali padėti sustiprinti potenciją ir pagerinti spermos kokybę. Imbiero veiksmingumą įrodo studijos.  


Gulsčioji ragužė (lot. Tribulus terrestris) auga Azijoje, Afrikoje, Pietų Europoje. Savyje ragužė kaupia įvairias maistines medžiagas: steroidinius saponinus – protodiosciną, beta – sitosterolį, stigmasterolį ir kt. Šis augalas minimas senovės Kinijoje ir Europoje, taip pat – ajurvedinėje tradicijoje kaip ypač naudingas vyrams dėl lytinio potraukio ir pajėgumo palaikymo. 

Atlikti tyrimai, įrodantys gulsčiųjų ragužių įtaką testosterono išsiskyrimui ir spermos kokybei, todėl šis augalas gali padėti palaikyti normalią lytinių organų funkciją ir hormonų aktyvumą. Dėl šio veikimo mechanizmo gulsčioji ragužė veikia ir kaip afrodiziakas, didina ištvermę ir pasitikėjimą savimi.