Fertilgen prisidėjo prie
12
Įdomu

Lėtinio uždegimo priežastys ir pasekmės sveikatai vis plačiau tiriamos, jis neretai pavadinamas visų lėtinių ligų karaliumi. Prieš trejus metus Harvardo universiteto Medicinos mokyklos mokslininkai net įvardijo lėtinį uždegimą kaip vieną reikšmingiausių ir pastoviausių grėsmių žmonių sveikatai. Vis dėlto apie konkrečias lėtinio uždegimo pasekmes vaisingumui kalbama mažiau, nors, kaip liudija vis daugiau mokslinių studijų, lėtinis uždegimas gali didinti nevaisingumo riziką ir moterims, ir vyrams. Tad ką reikėtų žinoti apie lėtinį uždegimą ir vaisingumą?

Koks lėtinio uždegimo poveikis reprodukcinei sistemai?

Paprasčiausia lėtinį uždegimą apibūdinti kaip organizmo imuninės sistemos atsaką į išorinius bei vidinius dirgiklius. Kitaip tariant, tai uždegiminis procesas, kai imuninė sistema nuolat skatina baltuosius kūnelius atakuoti sveikus audinius ir ilgainiui, užuot gydžiusi, pradeda kenkti ir alinti organizmą. Su kiekvienais metais daugėja mokslinių studijų, įrodančių, kad lėtinis uždegimas gali būti viena pamatinių lėtinių ligų atsiradimo priežasčių. Su lėtiniu uždegimu siejamos širdies ligos, vėžiniai susirgimai, astma, diabetas, Alzheimerio liga ir demencija.

Žinoma ir apie lėtinio uždegimo įtaką vaisingumui. Moterims lėtinis uždegimas gali sukelti tokias ligas kaip endometriozė – būklę, kai gimdos gleivinė išveša už gimdos ribų ir trukdo normaliai ovuliacijai ir apvaisinimui. Būtent endometriozė yra viena geriausiai ištirtų nevaisingumo priežasčių. Lėtinis uždegimas moters organizme gali lemti cistų kiaušidėse formavimąsi, trukdyti normalią kiaušidžių funkciją, pažeisti kiaušintakius ir sumažinti jų praeinamumą ar sukelti uždegiminę dubens ligą bei uždegiminę reakciją gimdos gleivinėje, taip trukdydamas embriono implantacijai. Reikėtų nepamiršti ir lėtinio uždegimo įtakos hormonų disbalansui, kuris gali paveikti menstruacinį ciklą bei ovuliaciją.

Vyrų organizme vaisingumui įtakos gali turėti lėtinis uždegimas, kilęs dėl persirgtų ligų ar lėtinių infekcijų, dėl kurių sumažėja spermatozoidų koncentracija, pablogėja jų judrumas ir morfologija. 

Kaip nustatyti, kad lėtinis uždegimas – tikroji nevaisingumo priežastis?

Ieškant nevaisingumo priežasčių, pirmiausia įprastai atliekami kraujo tyrimai, tarp jų – ir parodantys uždegiminius rodiklius. Jeigu uždegimas aptinkamas, ieškoma įtariamos infekcijos sukėlėjų, gali būti atliekami hormonų veiklos tyrimai, imunologiniai tyrimai. 
Vyrams papildomai gali būti atliekama spermograma ir vertinama spermatozoidų kokybė. Moterims – atliekamos ginekologinės procedūros ir operacijos, pavyzdžiui, ultragarsinis urogenitalinės sistemos tyrimas, histeroskopija, leidžianti įvertinti gimdos, kiaušidžių ir kiaušintakių būklę, taip pat – laparoskopija, leidžianti nustatyti endometriozę.

Jeigu planuojant nėštumą nustatomas galimas lėtinis uždegimas, gydytojas akušeris ginekologas skiria gydymą pagal lėtinio uždegimo etiologiją, o šios būklės tolesnė gydymo eiga turi būti prižiūrima specialisto. 

Pagalbinis apvaisinimas gali padėti nugalėti lėtinio uždegimo pasekmes. Sergant endometrioze, kiaušintakių nepraeinamumu – galimybę susilaukti kūdikio suteikia pagalbinis apvaisinimas. Pagalbinio apvaisinimo procedūra gali būti pasitelkta atlikus visus reikiamus tyrimus ir nustačius nevaisingumo priežastis. Dirbtinio apvaisinimo metodai parenkami gydytojų specialistų, įvertinant individualius sveikatos būklės pakitimus.